Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa


Narodowe czytanie


4 września 2015 r. uczniowie, nauczyciele oraz dyrektorzy ze Szkoły Podstawowej w Cieszynie oraz Zespołu Szkół im. Jana Pawła w Stępinie wzięli udział w 4. ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która w latach ubiegłych organizowana była w tysiącach miejsc na terenie całej Polski,
a także poza granicami kraju.

W zeszłym roku odbyło się wspólne czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna edycja akcji publicznego czytania poświęcona była powieści Bolesława Prusa pt. "Lalka".
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana w 2012 roku przez poprzedniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Celem tej akcji jest propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstego sięgania po największe dzieła polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Do wspólnego czytania "Lalki" włączyli się również rodzice oraz przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji ze Strzyżowa.
Czytanie polskiej literatury połączone zostało z coroczną akcją "Bezpieczna droga do szkoły", która odbywa się przy schronie kolejowym z inicjatywy dyrektorów szkół w Cieszynie i Stępinie, ochotniczej straży pożarnej oraz policji.
Wszyscy zainteresowani mogli ostemplować książkę autorstwa Bolesława Prusa z własnego księgozbioru okolicznościową pieczęcią z Biura Kultury i Dziedzictwa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.