Wielka wycieczka

Konkurs10 maja 2016 r. wyruszyliśmy do Rzeszowa. Klasa II pod opieką pani Doroty Salamon, klasa III pod opieką pani Madzi Kolbusz-Wójcik, klasa IV pod opieką Małgorzaty Tabak-Godek, klasa VI pod opieką pana Janusza Strzępka, ze wsparciem naszego Dyrektora, pana Janusza Zarszyńskiego, a także pani Moniki Marszałek.

Zoo Market
Tu skorzystaliśmy z oferty Zielonych Godzin w sieci marketów Majster. Ptaki, gryzonie, ryby i inne stworzenia, tj. pupile dzieci powitały nas radosnym śpiewem i pogwizdywaniem. Dało się słyszeć odgłosy natury, w tym pluskanie wody i piejące koguty. To była doskonała terapia dla nas, tym bardziej, że nasz przewodnik, to człowiek, który uwielbia zwierzęta - opowiadał o nich z pasją. Dzieci mogły je obejrzeć, niektóre z nich pogładzić. Nasz przewodnik powtarzał, że zwierzątko, to nie jest zabawka, którą można odłożyć i pobawić się nią za kilka dni. Kupując zwierzątko, pamiętajmy: korzyści z posiadania pupila jest sporo, a obowiązków jeszcze więcej.
Dziękujemy Panu Grzegorzowi Dworakowi za umożliwienie naszym uczniom zwiedzania działu zoologicznego w tym dniu oraz za pokrycie kosztów naszej wyprawy. Dziękujemy również za gadżety dla każdego uczestnika wycieczki.
Podziękowaliśmy pięknie, złożyliśmy "owocowy podarunek", przygotowany przez panią Dorotę Salamon i pomknęliśmy dalej.

Port Lotniczy "Rzeszów-Jasionka"
Tu obowiązują restrykcyjne zasady poruszania się po obiekcie. Po zgłoszeniu grupy, każdy z nas otrzymał identyfikator "Visitor", który był przepustką do zwiedzania portu lotniczego - upoważniał nas do przebywania w strefie lotniska zgodnie z nadanymi na nim uprawnieniami dostępu. Nasza przewodniczka przekazała nam ogólne informacje o pracy służb pracujących na terenie Portu, omówiła warunki podróżowania, a także "ścieżkę" pasażera, w tym odprawę biletowo-bagażową, kontrolę bezpieczeństwa. Następnie weszliśmy do Kaplicy im. Św. Jana Pawła II, w której podróżni modlą się, prosząc o szczęśliwy lot, powierzając woje myśli naszemu Rodakowi i zarazem Patronowi naszej szkoły.
Po wyjściu z kaplicy czekał na nas czworonogi pracownik straży granicznej wraz z opiekunem (to taka niepisana atrakcja naszej wyprawy, pani Bernadka Zuzak przyczyniła się do tego - dziękujemy). Dowiedzieliśmy się, że ów owczarek niemiecki jest psem łagodnym, ale i skutecznym. Spełnia, wykazuje pewne predyspozycje i dlatego może być "pracownikiem" lotniska. Następnie przeszliśmy na Taras Widokowy. Patrząc na pas startowy, zaplecze techniczne Portu nasi uczniowie zadawali mnóstwo pytań naszej przewodniczce, na które starała się kompetentnie odpowiedzieć. Bardzo dużo wrażeń było podczas kontroli bezpieczeństwa, przy odprawie biletowo-bagażowej, w szczególności gdy zapalała się czerwona lampka.
Następnie przeszliśmy na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Pan Leszek, strażak, ratownik medyczny, omówił zakres obowiązków strażaków oraz zaprezentował sprzęt i pojazd gaśniczy, który ma o wiele więcej funkcji niż wozy strażackie, które oglądamy podczas corocznych akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Oby nigdy te funkcje nie musiały być używane. Obserwowaliśmy również przylot samolotu. Dla niektórych był to niesamowity widok, dla innych nic nadzwyczajnego, ponieważ mieli już przyjemność podróżować drogą powietrzną. Takich osób, wśród wycieczkowiczów, nie było wielu.

Centrum Kulturalno-Handlowe Millenium Hall
Fantastyczne budowle, eksponaty prezentujące miejsca, wydarzenia z bajek, najsłynniejsze budowle architektoniczne, interaktywne roboty, makiety, które można samodzielnie uruchomić…i wreszcie Robert Lewandowski w skali 1:1 z 70 tysięcy klocków oraz największy na świecie 11-metrowy samolot z miliona klocków. Największą w Polsce wystawą budowli z klocków Lego zachwycali się nasi uczniowie, budując własne konstrukcje, ucząc się przy tym wyobraźni i cierpliwości.
Wyszliśmy z budynku z dozą pewnego niedosytu klockowego. Zadowoleni z wyprawy, nie do końca szczęśliwi, że "kieszonkowe" zostało w portfelu, wróciliśmy do domu - nie było czasu na żadne zakupy: bo program był napięty. Ostatni uczestnik wycieczki opuścił autokar przed godz. 17:00.

Jestem wdzięczna nauczycielom, opiekunom za współpracę i pomoc w zorganizowaniu wycieczki. Dziękuję prawie wszystkim uczniom za kulturę i zdyscyplinowanie podczas naszej wyprawy.